Neugodna klima Welsa, s jakim zimama i oskudnom vegetacijom, utjecala je na razvoj inteligencije ove pasmine, brzinu, okretnost, sigurnost i srčanost
Konj će s djetetom odrastati, iskazujući mu ljubav i nježnost, ali i učeći ga promišljanju i odgovornosti
Veliko bistro oko, mala glava i ponosno držanje glavne su značajke hrabrog i inteligentnog velškog ponija, najvećega maloga konja. Bez obzira na to je li član obitelji, vjeran prijatelj najmlađima ili partner odraslome jahaču, velš će se sigurno dobro uklopiti.
Stanište je pasmine Wales, po kojem su i dobili ime, a smatra se da potječe od keltskog ponija. Već se u ranoj povijesti javila potreba za psihičkim i fizičkim prilagodbama jer neugodna klima s jakim zimama i oskudnom vegetacijom nije pružala lake uvjete za razvoj velškoga ponija. Skloništa su mu često bila izolirane doline ili skupine ogoljelog drveća. Krda su tumarala područjem, penjući se planinama, preskačući jaruge i trčeći po oštrim terenima. No, upravo je takva okolina utjecala na razvoj inteligencije ove pasmine, brzinu, okretnost, sigurnost i srčanost.
Otkad je počeo služiti ljudima, velški poni nije imao posebnu namjenu. Koristili su ga za sve - od oranja i teglenja stvari s tržnice do jahanja i vuču kočija. U vrijeme prve industrijske revolucije nerijetko ih se moglo vidjeti upregnute u kola s ugljenom, iznad i ispod zemlje. U tom je razdoblju križan s haknejem (hackney), punokrvnjakom i arapom. Ciljevi su bili postizanje veće snage, izdržljivosti i brzine, ali i elegantnije građe tijela. Uzgojem i križanjem s drugim pasminama dobivene su četiri skupine velškog ponija.
Tip A i B
Karakteristike su A i B grupe mala glava, kratka leđa, snažan stražnji trup i visoko nasađen rep. A tip razlikuje se od ponija tipa B po malo jačoj građi i niži je. B tip je pak više atletske građen, u njemu ima više arapske krvi, pokreti su mu elegantniji i smatra se jahaćim tipom velškog ponija. Ipak, unatoč vitkosti uspio je zadržati izdržljivost i čvrstoću svojih predaka.
Tip C
Prvi primjerci C grupe velškog ponija nastali su iz križanja A i D tipa, a danas se još samo rijetki tako dobivaju. Prije su za dobivanje C tipa uzgajivači prihvaćali i križanje D sa B grupom, ali se danas to više ne priznaje. Velški poni tipa C razlikuju se od A i B po ravnom profilu, ekspresivnim očima i teže je građe. Noge su mu čvrste, ali se u pokretu uočava izrazita mekoća pri dodiru s tlom. Po karakteru su puno samostalniji i temperamentniji od ponija A i B grupe, a zbog naslijeđene snage i izdržljivosti najčešće se upotrebljavaju u zapregama.
Tip D
U D grupi najveći su i najteži velški poniji. Dok se u nekim uzgojnim organizacijama smatra da za njihovu visinu nema gornje granice, druge su postavile granicu 147 cm. Iako su najviši i najzdepastiji od velških ponija drugih grupa, glava je zadržala osnovne značajke: velike oči i elegantne uši. Posebno je zanimljivo njihovo kretanje: snažna i uočljiva akcija, unatoč kraćim nogama, uobičajenim za ponije. Danas se najviše upotrebljavaju za vožnju zaprega, ali se dobri pokazuju i pod sedlom i u vježbama 'na ruci'. Rjeđe ih se može vidjeti kao preponske ili konje za lov.
Sudjelujući u gotovo svim granama konjičkoga sporta i ističući svoju svestranost, velški su poniji dokazali: taj srčani konjić iskazat će se, ma kako ga upotrijebili! Blaga i vjerna narav zadivit će svakoga tko će s njima raditi, a pritom će do izražaja doći i njegova inteligencija i mogućnost stvaranja partnerstva s čovjekom. Jednom prijatelj - zauvijek prijatelj.
Zato je velški poni odličan izbor konja za najmlađe. On će s djetetom odrastati, istodobno mu iskazujući svu svoju ljubav i nježnost, ali i učeći ga promišljanju i odgovornosti nad svojim postupcima.
Visina:
A grupa - velški planinski poni: do 127 cm
B grupa - velški poni jahaćeg tipa: do 137 cm
C grupa - velški poni težeg tipa: do 137 cm
D grupa - velški poni težeg tipa: do 147 cm
Boja dlake: Sve boje, osim šarenih.
Osobnost:
Pouzdan, čvrst, energičan, srčan, inteligentan, svestran i privržen.
Tip ATip BTip CTip D