Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
Početna stranicaPočetna stranica  Latest imagesLatest images  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  Login  

 

 Pomalo o svakom sedlu

Go down 
Autor/icaPoruka
Rhiannon

Rhiannon


Broj postova : 62
Join date : 04.01.2010

Pomalo o svakom sedlu Empty
PostajNaslov: Pomalo o svakom sedlu   Pomalo o svakom sedlu Emptypon sij 04, 2010 3:35 pm

Sedlo je jednako vazno i konju, koliko i jahacu. O vrsti, velicni, tezini sedla i nizu drugih cimbenika ovisi kako ce se konj kretati pod njim. Nekada su se sedla radila od metalnih postolja, komora, preko kojih se navlacilo slojeve koze. Ta su sedla bila vrlo teska, pa se daljnom izradom preslo na drvene pa cak i komore od umjetnih, plasticnih masa. Jos uvijek se komore prevlace kozom, ali i sintetickim materijalima koje je vrlo lako odrzavati.
Pri nabavi sedla potrebno je obratiti paznju na velicinu sedla, ona se izrazava u inchima. Dakle, morate paziti da sedlo lijepo sjeda na leda konja, da ga nigdje ne stisce ili zulja, iIsto tako, ne smije biti ni preveliko. Postoje sedla koja omogucavaju promjenu plasticnog dijela ispod prednjeg unjkasa, te imaju fleksibilnu komoru tako da isto sedlo mozete koristiti od najuzeg do najsireg konja. Izmedu ostalog kada birate sedlo uvijek se vodite mislju da trebate sedlo za odredenu svrhu...

Rekreativno – sedlo univerzalne namjene, kao sto sto mu i ime kaze, koristi se za rekreativno jahanje, u skolama jahanja, u terapijskom jahanju, za terenska jahanja i slicno. Ima srednje visok prednji i straznji unjkas, flepovi su lagano podstavljeni i daju solidno uporiste nozi. Ispod flepa nalaze se tri kolanska remena, a kolan se kopca sa dvije kopce.

Preponsko – vrlo slicno rekreativnom sedlu, osim sto ima otvoreni prednji unjkas, poviseniji straznji unjkas, te jace podstavljene flepove koji omogucavaju bolju potporu jahacevim koljenima pri skokovima.

Dresurno – Ovo sedlo ima dublje sjediste s obzirom se se dresurni program jase sjedeci, daje bolji polozaj zdjelici jahaca. Jedna od karakteristika je i dulje kolansko remenje jer se s ovim sedlom koristi kraci kolan kako kopce ne bi ometale komande listom.

Galopersko – vrlo lagano i sitno sedlo koje svom jahacu zapravo ne nudi sjediste nego "postolje" za kratko stremensko remenje.

Western – sedlo je dosta razlicito od engleskih sedala. Na mjestu prednjeg unjkasa se nalazi jabucica, stremenje je duze, te nacinjeno od koze. Kolan se ne osigurava kopcama s obije strane, nego samo s jedne dok se druga doteze po sistemu "kravate". Ima i dodatni kolan koji je izraden od koze i tanji je.

Australski stock – sedlo koje se koristi za duga jahanja, jer je vrlo udobno i pruza dobru potporu.. Nema neke velike razlike izmedu ovog i western sedla, osim sto stock nema jabucicu niti dva kolanska remena. Obicno su rucno izradena, te u skladu s tim vrlo dugotrajna i kvalitetna. Kao i western ima samo jednu kopcu na kolanu, a kolan je uglavnom koncani.

Portugalsko – tradicionalno sedlo koje je dosta tesko, ali i udobno. Kao i ostali stariji tipovi sedala, potpuno je kozno, a osigurava se kao i western, iako ima samo jedan kolan. Ima dva duga poprecna "kifla" koji su inacica prednjeg i straznjeg unjkasa. Kada se stavi na konja, dosta je visoko jer je samo po sebi dobro podstavljeno, najcesce vunom, a osim toga ispod njega se stavlja debela podsedlica.
[Vrh] Go down
 
Pomalo o svakom sedlu
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.

Permissions in this forum:Ne moľeą odgovarati na postove.
 :: Jahanje :: Oprema za konje-
Forum(o)Bir: